EBEC Nedir?


Ege Üniversitesi Mühendislik Yarışması (EBEC İzmir) iki farklı kategoriden oluşan ve öğrencileri soyut ve somut yönlerden sınayarak yaratıcı çözümler sunmasına olanak tanıyan bir yarışmadır. Yarışma Takım Tasarımı ve Vaka Analizi olmak üzere iki farklı kategoriden iki farklı kazanan takım çıkaracaktır.

Vaka analizi


Öğretim Üyesi ve Şirket yetkililerinden oluşan Jürinin onayıyla bir içerik takımı tarafından hazırlanan bir problemi verilen bilgiler ve verilen süre içerisinde çözüme ulaştırma esasına dayanır. Yarışmacı takımlar ispatlar ve bilimsel bilgilerin eşliğinde soruna en uygun çözümü bulmaya çalışıp sonuçlarını sunum yöntemiyle Jüriye aktarırlar ve kazanan takım Jüri tarafından belirlenir. Dört kişilik en fazla 10 yarışmacı takım yarışabilir.

Jüri


Karar yetkisine sahip mercidir. Yarışmacıları BEST tarafından düzenlenmiş olan Mühendislik Yarışması El Kitabındaki kurallar ve mühendislik çerçevesinde irdeleyerek kazananı belirlemekle yükümlüdürler. 3 veya 4 kişiden oluşur.

Takım tasarımı


Öğretim Üyesi ve Şirket yetkililerinden oluşan Jürinin onayıyla bir İçerik Takımı tarafından hazırlanan bir problemi verilen materyaller ve verilen süre içerisinde çözüme ulaştırma esasına dayanır. 4 kişilik en fazla 20 takım yarışabilir. Yarışmanın kazanan takımı Jüri tarafından belirlenir.

Yarışmacılar


Yarışmaya başvurular 4 kişilik takımlar halinde yapılmaktadır.

Bu yarışmayı kazanırsak sonrasında neler olacak?


Yarışma her iki kategorisindeki kazanan gruplar, bu sene İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşecek ulusal finale katılmaya hak kazanacaktır. Ulusal finalin galip grupları ise bu sene Ağustos ayında, 8 gün boyunca, toplam 26 takımın katılımıyla Çek Cumhuriyeti'nin Brno şehrinde gerçekleşecek European BEST Engineering Competition (EBEC) final etkinliğinde Avrupa’nın en iyi mühendislik öğrencileri olmak üzere yarışmaya hak kazanacaklardır.