Sıkça Sorulan Sorular

Evet. Hazırlık öğrencileri de yarışmaya katılabilmektedir. Doktora ve Yüksek Lisans öğrencileri de yarışmaya katılabilir. Önlisans ve yüksek okul öğrencileri yarışmaya katılamazlar.
Yarışmanın Takım Tasarımı Kategorisinde 20, Vaka Analizi kategorisinde 10 takım yarışacaktır.
Takımlar 4’er kişiden oluşuyor.
Evet, bu bir zorunluluk. Alternatif olarak; bu yarışmanın birer benzeri Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinde de gerçekleşecektir. Bu okulların öğrencileri, kendi okullarının lokal BEST grubu tarafından düzenlenecek yarışmaya katılabilirler.
Hayır. Yarışmaya katılım için bir bölüm sınırlaması bulunmamaktadır.
Evet. Yüksek lisans öğrencileri yarışmaya katılabilirler.
Katılımcı belgesi ve kazanan takımlara plaket veriliyor. Bunun dışında bir ödül yok.
Ne yazık ki, hayır. Yarışmaya katılabilmek için Ege öğrencisi olmanız gerekmektedir.
Hayır. Yarışma başladıktan sonra yarışmacı değişikliği kesinlikle yasaktır.
Yarışma günü, herşey İngilizce olacaktır. Bunun sebebi, Ege Mühendislik Yarışması galiplerinin, bir sonraki Ülke ve Avrupa çapındaki İngilizce yarışmalarda zorluk çekmemesi, hazırlanması içindir.
Yarışma proje bazlı değil, gerçek zamanlı bir yarışmadır.
Yarışmanın her kategorisinde (Team Design ve Case Study) bir konu verilecek ve tüm yarışma sırasında sadece bu konu üzerine çalışılacaktır.
Ege Mühendislik Yarışması, proje temelli değil, gerçek zamanlı bir yarışmadır. Yani yarışma konusu yarışma yerinde öğrenilecek; görev, orada verilen malzemeler ile verilen sürede tamamlanacaktır.
"Team Design – Takım Tasarımı": Bu kategoride amaç, verilen konu doğrultusunda, organizatörler tarafından sağlanan malzemeler kullanılarak, somut işlevsel bir prototip tasarım yaratmaktır. Her yarışmacı takıma belli miktarda temel alet verilir. Ayrıca takımların belli krediler karşılığında daha fazla malzeme "satın alabileceği" bir alışveriş bölümü vardır. Ortaya çıkarılan tasarım; işlevsellik, yaratıcılık ve maliyet açılarından değerlendirilir.
"Case Study – Vaka Analizi": İsminden de belli olduğu gibi, sunulan bir mühendislik problemi/vaka üzerinde analiz yapılarak, optimum çözüme/çözümlere ulaşılması amaçlanır. Vakaya üretilen çözüm kadar, çözümün sunum şekli ve teknikleri de değerlendirmede önemli yer tutar.
Konular, sponsor şirketlerimiz ve BEST Topic Group tarafından yapılan ortak çalışmalar doğrultusunda oluşturulmaktadır.
Değerlendirme, sponsor şirket temsilcileri ve Ege öğretim görevlilerinden oluşan bir jüri tarafından yapılacaktır. Değerlendirmeye hem yapılan çalışma, hem de yarışma sonunda yapılacak sunum doğrudan etki ediyor.
Yarışma sırasında kullanımı nizami olan araçlar dağıtılacak kural kitapçıklarında belirtilecektir. Tarafınızdan getirilmesi gereken bir cihaz olması durumunda, yarışma gününden önce yarışmacılar haberdar edilecektir. Aksi belirtilmedikçe internet erişimi ve elektronik cihazların kullanımı yasaktır.
Yarışma harici kalmanıza sebep olacak hareketler, yarışma öncesi internet aracılığıyla ve yarışma günü kural kitapçıklarında belirtilecektir. Olağandışı durumlarda, organizatörler katılımcıları diskalifiye etme hakkını saklı tutar.
Yarışma 09:00 – 17:00 saatleri arasında, 1 saati ara olmak üzere, 6 saat sürecektir. Ancak konu ve kuralların sunumu ile jüri değerlendirmesi de göz önüne alındığında, yarışmacıların tüm günlük programlarını ayarlamaları önerilir.
Yarışmada gerçekleştirilen çalışmaların değerlendirilmesi hemen yarışma bitişinde gerçekleştirilir. Ardından gerçekleşecek ödül töreninde sonuçlar duyurulacaktır.
Yarışma, TEPEKULE Kongre ve Sergi Merkezi İzmir Salonu'nda gerçekleşecektir.
Yarışma sırasında fuaye alanına organizatörler harici kesinlikle izleyici alınmayacaktır. Takım tasarımı yarışmacılarının bulunacağı bölümde, takımlar birbirinin çalışmalarını göremeyecek olsalar bile, verilen malzemelerinde kullanılmasında oluşacak ses fuaye alanına yayılabilir. Bu ses dikkat ve sağlık sınırları içerisindedir.
Ege Mühendislik Yarışması, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı aracılığıyla rektörlükten izini alınmış, resmi bir etkinliktir. Kişisel olarak başvurulması durumunda kişi/kişilerin yarışma saatlerinde yarışma yerinde olduğuna dair bir belge verilebilir. Ancak bu belge resmi bir nitelik taşımamaktadır. Organizatör kulüp, öğrencinin yoklama durumu ile ilgili bir sorumluluk kabul etmez.
Takım Tasarımı ve Vaka Analizi kategorilerinden birine katılımda bulunan tüm yarışmacılara BEST kaynaklı yarışmalarda kullanılan bir katılım belgesi verilecektir. Bu belge yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgileri, yarışma konusu ve katılımcının durumunu içeren ayrıntılı bir belgedir.
Yarışma her iki kategorisindeki kazanan gruplar, bu sene İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşecek ulusal finale katılmaya hak kazanacaktır. Ulusal finalin galip grupları ise bu sene Ağustos ayında, 8 gün boyunca, toplam 26 takımın katılımıyla Brno'da gerçekleşecek European BEST Engineering Competition (EBEC) final etkinliğinde Avrupa’nın en iyi mühendislik öğrencileri olmak üzere yarışmaya hak kazanacaklardır.
Yarışmacı gruplara, Ulusal ve Uluslararası aşamalara geçişte, en fazla 1 üye değişikliği hakkı tanınmaktadır.
Kazanan takımın Türkiye Mühendislik Yarışmasına (ODTÜ - Ankara) ulaşımı ve Ankara'daki konaklama, yemek gibi giderleri topluluğumuz yada Ankara'daki denk topluluğumuz BEST Ankara tarafından karşılanacaktır.

 Hala sorularınız mı var?